Otomobilinizdeki Efsane Özellikler – 1

Merhaba Arkadaşlar, Yepyeni bir yazı serüvenine başlıoruz. Yazı dizimizin ilk konusu, Araçlarımızdaki Efsane özellikler.

Günümüzde araçlarımız vaz geçilmezimiz. Hatta o kadar bağlıyız ki 2 sokak ilerdeki markete bile onsuz gidemiyoruz. Güncellenen yakıt fiyatları, “Gelişmiş” toplumların arasındaki sıralamaya en yukarıda. Çok sevdiğimiz, yemediğimiz yedirmediğimiz araçlarımıza o kadar hassas ve özenli davranıyoruz ki! sanki bir evlat.

Trafikte araç kullanabilen, kullandığını sanan her şöföre “Ehliyet kurslarının” gösterdiği bir Trafik kuralları kitabı var. Kimimiz bu kitaba inanırken, kimimizde “Bir kural dizisi var ama içinde ne olduğu belli değil” modunda.

Trafikte bu kurallara göre Hepimizin araçları diğerlerimize göre farklılık gösteriyor. Tavşan gibi Hızlı şerit değiştirebilen (Makas)’i de var, aheste aheste gidenide.

Bu yazımızda size araçlarınız ile öyle bir özellikten bahsedeceğim ki, bu özelliğin kimimiz farkında kimimiz ise, Aracı aldığı pakette yok sanıyor.

Otomobil firmaları araçlarımıza öyle bir özellik koymuş ki, (Büyük Lütuf) masraftan hiç kaçmamış ve en kalitelisini standart özellik olarak eklemişler.

Bu öyle bir özellik ki, Aracınıza bakan ne yapacağınızı anlıyor. Yüksek hızlardan – 10 km/h hızlara kadar, çevrenizdeki herkes sizinle konuşup anlaşabiliyor.

Bazılarımız bu özelliği çok iyi biliyor, bilmeyenlerde sayfamızın farkı ile tamda şuan burada öğrenecekler!!!

Peki bu özellik nedir?

Sürücü koltuğu tarafında bulunan, diğer yolcuların müdahale edemeyeceği, etse bile ne yapacağını bilemediği bu özellik

SİNYAL KOLUNDAN BAŞKASI DEĞİL

Evet arkadaşlar, Araçlarımızda en düşüğünden en yüksek paketlere kadar standart olarak bulunan bu özellik Trafikteki hayat ileiletişime geçmemizi sağlıyor. Nasıl mı? Bilmeyen ve yeni öğrenmiş kullanıcılar için aşağıda bu efsane özelliğie bir göz atalım.

Resimde göreceğiniz gibi, Araçlarımızın direksiyon aksamının arkasında bazı kollar olur, bu kolların hepsininbir özelliği bulunur,

Hepimizin aracı yukarıdaki resime benzer konsol yapısında, Sol elimizin altında yatay bir çubuk bulmanız gerekiyor, Bu efsane özelliği, aynı zamanda önümüzdeki araca “Ben geliyorum” diyebildiğimiz (ki buda başka bir makale konumuz) hepimizin çok sevdiği kolda bulabilirsiniz.

Bu kolun özellikleri tam olarak aşağıdaki resimde göreceğiniz gibidir.

işte arkadaşlar; diğer sürücülerle, yayalarla iletişime geçebileceğiniz yep yeni bir özelliği hep beraber tanımış olduk. Sizlere bir güzel haber daha vermek istiyorum…

Sinyal kolu ile konuşabileceğiniz bir dil de bulunuyor, bunlar şu şekilde;

  • Sağa döneceğim (Seyir halinde veya yola çıkarken)
  • Sola döneceğim (Seyir halinde veya yola çıkarken)
  • 5 dakikaya geliyorum (4 lü flasör yaparak kısa süreli araçtan ayrılma)
  • Ani Frene basmak (4 lü flasör yaparak arkadaki sürücüye bilgi vermek)
  • Hatalı sollamalarda “Özür Dilemek” (4 lü flasör yaparak arkadaki sürücüye bilgi vermek)

DeepCar Türkiye ailesi olarak, Makalemizin bu kısmına kadar geldiğiniz için teşekkür eder kazasız sağlıklı günler dileriz.

Hakan BAYRAM

1986 izmir doğumlu, Tipik ikizler, Göztepeli. Eğitim yılları sıkıntılı geçmiş meraklı Aydınlatmacı. Yazılıma bir hobi olarak 2012 de başlamış profesyonellik katarak yoluna devam eden hakan, 2016 yılından bu yana "istanbul havalimanı" Aydınlatma Tasarımcısı...

%d blogcu bunu beğendi: