O Rapor Artık Şart!

İkinci el araç alacaksınız ancak ‘Motoru ne durumda, kaza yaptı mı, arızası var mı, kilometresi gerçek mi?“gibi sorular kafanızı meşgul ediyor. 1 Nisan’dan itibaren bu sorular sizi düşündürmeyecek. Çünkü ikinci el araç satışında ekspertiz raporu şartı dönemi başlıyor.

1 Nisan’dan itibaren ikinci el araç alım-satım işlemlerinde gerekli belgelere yetkili ekspertiz merkezi raporunun da eklenmesi zorunlu oluyor. Satılan her ikinci el araç için rapor almak şart. Artık kilometre düşürme, aracın hasarını, kazasını gizleme gibi dolandırıcılağa kadar varan yanıltmalar son bulacak. Her şirket de ekspertiz raporu düzenleyemeyecek.

İSTEĞE BAĞLIYDI

İkinci el araç satışında, alıcı talep ederse ekspertiz raporu alınıyordu. Araçta herhangi bir sorun çıkmazsa alım-satım gerçekleşiyordu. Raporu talep etmeyenler ise aracın dış görünüşüne bakıp, satıcının sözüne güvenmek zorunda kalıyordu. Ticaret Bakanlığı’nın ‘İkinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmeliği’ ile bu durum son buluyor.

TSE BELGESİ ŞART

Düzenlemeyle, ekspertiz raporu düzenleyecek firmalara da çeki düzen veriliyor. Artık her işletme bu raporu veremeyecek. Türk Standartları Enstitüsü’nden (TSE) ‘Hizmet Yeterlilik Belgesi’ alabilen firmalar, ekspertiz raporu düzenleyebilecek. “Almayı düşündüğünüz ikinci el otoyu markaya göre değil şube bazında ‘13805 TSE HYB BELGELİ’ olan güvenilir bir oto ekspertiz merkezine götürmelisiniz. Yeni düzenlemeye göre, 13805 TSE HYB standartlara uymayan ekspertiz servisleri 1 Nisan itibariyle hizmet veremeyecekler. Belgesi olmayan bir servise giderseniz, ileride oluşabilecek olumsuzluklarda karşınızda muhatap bulamayabilirsiniz.

İkinci el araç alırken kontrol etseniz de bazı teknik hasarları fark edemeyebilirsiniz. İşte ekspertiz raporunun bulacağı kusurlar:

● Ekspertiz raporunda ikinci el aracın özellikleri, arıza ve hasar durumu ile kilometre bilgilerine yer veriliyor.

● Ekspertiz raporu ile aracın motorunda değişen bir parça var mı yok mu görülür.

● Aracın tamponu, kaportasında problem olup olmadığına bakılır.

● Aracın elektronik arızaları da kontrol edilir.

● Frenlerin durumu ve aşınma derecesine bakılır.

● Aracın boyasının orijinalliği, parça boyaları incelenir.

● Aracın değişen parçaları da tespit edilir.

 

Peki siz bu uygulama hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Expertiz yetkilendirme sertifikası sebebiyle “Expertiz Fiyatları” kontrolden çıkar mı? Bize yorumlarınızı aşağıdan bildirebilirsiniz.

Hakan BAYRAM

1986 izmir doğumlu, Tipik ikizler, Göztepeli. Eğitim yılları sıkıntılı geçmiş meraklı Aydınlatmacı. Yazılıma bir hobi olarak 2012 de başlamış profesyonellik katarak yoluna devam eden hakan, 2016 yılından bu yana "istanbul havalimanı" Aydınlatma Tasarımcısı...

%d blogcu bunu beğendi: